pigmenty

Zmiana koloru auta – oklejanie automobilu

Często zdarza się, że nabyty przez nas wehikuł z drugiej ręki nie ma wymarzonego odcienia, jednak zakupiliśmy go bo był w zadowalającym stanie i miał atrakcyjniejsze wnętrze. Nieraz nawet kupując nowiuteńki automobil lista dostępnych barw karoserii ma prawo wydawać się niezadowalająca. Wtedy z odsieczą przybędzie nam folia do całkowitego obklejenia automobilu.

Wyklejanie auta folią to trendująca także w naszym kraju metoda przemiany odcienia automobilu. Z roku na rok otwiera się coraz więcej punktów, które to mogą profesjonalnie przykleić folię automobilową. Ów środek upiększania przyszedł naturalnie z regionów bardziej rozwiniętych, gdzie jest już niesłychanie rozpowszechniony. Tam ludzie stosunkowo łatwo zauważyli, że jest to prostszy szybszy i przystępniejszy środek na zupełną odmianę pojazdu.

Jak zatem przebiega takie wyklejenie? Arkusze folii są nakładane na odpowiednio przygotowaną detergentami karoserię auta. W droższych wersjach montażu auto rozmontowywane jest z szybko demontowalnych fragmentów karoserii jak drzwiczki, lampy, migacze, lusterka boczne i tym podobne. Naturalnie folię da radę nakleić i bez obnażania karoserii, wprawdzie demontaż nadwozia zezwala na łatwiejsze oraz skuteczniejsze wkomponowanie fragmentów folii i w związku z tym wyższą jakość przeprowadzonej przeróbki. Fachowe warsztaty potrafią tak zrealizować proces powtórnego składania że jakość złożenia nadwozia jest bliźniacza z fabryczną.

Jeżeli auto jest już wstępnie przystosowane, następuje przyklejenie folii. Jest to proces dość trudny, bowiem folia ma niewielką grubość (od 50 do 100 mikronów) oraz ma niesamowicie mocny klej. W dalszej perspektywie determinuje to o znakomitej jakości transformacji, lecz zasadniczo utrudnia montaż. Dodatkowo folia nakładana jest dużymi arkuszami, naturalnie by nie było widać śladów łączenia na brzegach nadwozia a całość była doskonale spójna. Warto pojąć jak kluczowe w procesie montażu są warunki termiczne. Temperatura jest precyzyjnie określona w dokumentacji producenta folii, a po sfinalizowaniu obklejania auto musi zostać dokładnie wygrzane.

Po zakończeniu, w przypadku profesjonalnie przeprowadzonej operacji, efekt potrafi być wyjątkowy. Z zewnątrz nie da rady zauważyć, że auto jest oklejone – bo czy powiecie, że auta świadczące przeprowadzki jelenia góra są obklejone? Istotnym jest dodatkowo fakt długiej (nierzadko nawet 10 – letniej) rękojmi na przeprowadzone modernizacje.